Weekender Readers' Choice Awards 2014


April 30. 2014 1:35AM



Weekender Readers' Choice Awards: May 1, 6 p.m.-8.pm., Breakers at Mohegan Sun at Pocono Downs (1280 Hwy 315, Wilkes-Barre). Free. Must be 21+.



Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


Every year, just as spring finally creeps into NEPA, our readers start e-mailing and calling us, asking when the voting for our annual Readers' Choice Awards begins. It's an event they look forward to each and every year, and we do too, as it gives us a chance to not only see what our readers are up to when they're not flipping through our pages, but it also allows us to gather together to celebrate the area and all it has to offer. Whether you're listed among the final results or you're a reader who just enjoys a fun night out, we invite you to join the Weekender crew at Breakers at Mohegan Sun at Pocono Downs on Thursday, May 1 at 6 p.m. for the awards ceremony. As our readership can attest, it's the event to anticipate every year.
Best adult store
Winner: Adult World
Runner-up: Playtime Boutique
Best alternative lifestyle bar
Winner: Twist
Runner-up: 12 Penny Saloon
Best art gallery
Winner: Art Seen on the Square
Runner-up: AfA Gallery
Best auto sales, new
Winner: Wyoming Valley Motors
Runner-up: Motor World Auto Group
Best auto sales, used
Winner: Pierce Street Motors
Runner-up: Nationwide Car Sales
Best bakery
Winner: Bakery Delite
Runner-up: Sanitary Bakery
Best bar
Winner: R Bar and Grill
Runner-up: Kildare's Irish Pub
Best barber
Winner: Lou, Sharp Cuts 2
Runner-up: Norm's Kutt-N-Up
Best beer selection, bar/restaurant
Winner: Arena Bar and Grill
Runner-up: Backyard Ale House
Best beer selection, non-bar/restaurant
Winner: Krugel's Georgetown Deli & Beer
Runner-up: Wegmans Food Markets
Best bike night
Winner: Quaker Steak & Lube
Runner-up: J J Banko's Seafood
Best book store
Winner: Barnes & Noble
Runner-up: Books-A-Million (BAM)
Best bouncer
Winner: JK Krajewski, Kildare's Irish Pub
Runner-up: Nick Bolesta, River Grille
Best bowling alley
Winner: Chacko's Family Bowling Center
Runner-up: Stanton Lanes
Best burgers
Winner: Five Guys Burgers and Fries
Runner-up: Red Robin
Best chain restaurant
Winner: Olive Garden
Runner-up: TGI Fridays
Best chef
Winner: Chef Gene Philbin, Peculiar Culinary Co.
Runner-up: Beaumont Inn
Best Chinese restaurant
Winner: Peking Chef
Runner-up: Asian Cafe
Best clothing boutique
Winner: Bratty Natty's Boutique
Runner-up: Showroom 56
Best club DJ
Winner: DJ Hersh
Runner-up: DJ MC, aka Jason McConnell
Best club-sized music venue
Winner: The Factory: Underground
Runner-up: River Street Jazz Cafe
Best cocktail selection
Winner: R Bar and Grill
Runner-up: Arena Bar and Grill
Best coffee shop
Winner: Dunkin' Donuts
Runner-up: Northern Light Espresso Bar
Best college
Winner: King's College
Runner-up: Wilkes University
Best college bar
Winner: Rodano's
Runner-up: Beer Boys
Best college radio station
Winner: 90.7 WCLH, Wilkes University
Runner-up: 88.5 WRKC, King's College
Best columnist/writer
Winner: Justin Brown: Sorry Mom & Dad, Weekender
Runner-up: Melissa Hughes: Girl Talk, Weekender
Best comedian
Winner: James Holeva
Runner-up: Paul Matreselva
Best corner bar
Winner: R Bar and Grill
Runner-up: Sloppy Joe's Beer Garden
Best cover band
Winner: M80
Runner-up: The Chatter
Best dance club
Winner: The Woodlands Inn
Runner-up: Rodano's
Best day spa
Winner: The Woodhouse Day Spa
Runner-up: Alexander's Salon & Spa
Best deli lunch
Winner: Canteen 900
Runner-up: Circles on the Square
Best desserts
Winner: Perkins Restaurant & Bakery
Runner-up: Olive Garden
Best diner
Winner: Eddie's Place
Runner-up: Glider Restaurant
Best drink specials
Winner: R Bar and Grill
Runner-up: Arena Bar and Grill
Best eco-friendly business
Winner: Nucleus Raw Foods
Runner-up: Canteen 900
Best exotic dancer
Winner: Paige, Gentlemen's Club 10
Best female bartender
Winner: Lauren Maga, R Bar and Grill
Runner-up: Estella Sweet, Twist
Best festival/bazaar/annual event
Winner: La Festa Italiana, Scranton
Runner-up: Pittston Tomato Festival
Best fine dining
Winner: Ruth's Chris Steak House
Runner-up: Kevin's Bar and Restaurant
Best florist
Winner: McCarthy Flowers
Runner-up: Carmen's Flowers & Gifts
Best food truck
Winner: What the Fork Truck
Runner-up: The Magic Bus Cafe
Best fries
Winner: Five Guys Burgers and Fries
Runner-up: McDonald's
Best gaming or comic store
Winner: GameStop
Runner-up: Comics on the Green
Best garden center
Winner: Dundee Gardens, Inc.
Runner-up: Lowe's Home Improvement
Best golf course
Winner: Fox Hill Country Club
Runner-up: Blue Ridge Trail Golf Club
Best gym
Winner: Planet Fitness
Runner-up: VIVE Health and Fitness
Best hair salon
Winner: Pure Lavi Salon
Runner-up: Sakari Salon
Best hair stylist
Winner: Alisha Albert, Runs With Scissors
Runner-up: April Campas, Eclectic Salon
Best happy hour
Winner: Arena Bar and Grill
Runner-up: Beer Boys
Best hoagies
Winner: Vino's Deli
Runner-up: Dagwood's Deli & Subs
Best hookah lounge
Winner: Crimson Lion Hookah Lounge
Runner-up: Exhale Hookah Lounge & Kabob Grill
Best hot dogs
Winner: Abe's Hot Dogs
Runner-up: Ferris's Lunch
Best hotel
Winner: The Woodlands Inn
Runner-up: Hilton Scranton & Conference Center
Best ice cream
Winner: The Lands at Hillside Farms
Runner-up: Manning Farm Dairy
Best Irish bar
Winner: Kildare's Irish Pub
Runner-up: Flaherty's Drinking Establishment
Best Italian restaurant
Winner: Olive Garden
Runner-up: Cafe Toscana
Best Japanese sushi restaurant
Winner: Mirakuya Japanese Restaurant
Runner-up: Mizu Sushi
Best jeweler
Winner: Rainbow Jewelers
Runner-up: Dunay Jewelers
Best karaoke
Winner: Ole Tyme Charley's
Runner-up: Kildare's Irish Pub
Best large music venue
Winner: The Pavilion at Montage Mountain
Runner-up: F. M. Kirby Center for the Performing Arts
Best local athlete
Winner: Eugene Lewis
Runner-up: Stephanie Jallen
Best local blog
Winner: It's a Keeper, Christina Hitchcock
Runner-up: Gort42
Best local brewery
Winner: Susquehanna Brewing Co.
Runner-up: Lion Brewery
Best locally made beer
Winner: Susquehanna Brewing Co.
Runner-up: Lion Brewery
Best male bartender
Winner: Mark Mason, Hops & Barleys
Runner-up: Billy Lavan, Riverside Café
Best martini selection
Winner: Billy B's Martini Bar and Restaurant
Runner-up: Arena Bar and Grill
Best Mexican restaurant
Winner: La Tolteca
Runner-up: CK's Cantina & Grill
Best motorcycle shop
Winner: Electric City Harley-Davidson
Runner-up: Cycle Playground
Best movie theater
Winner: Cinemark
Runner-up: R/C Wilkes-Barre Movies 14
Best musical instrument store
Winner: Guitar Center
Runner-up: Wayne's World
Best nail salon
Winner: Sakari Salon
Runner-up: Pure Lavi Salon
Best new bar
Winner: The Sanderson Street Tavern
Runner-up: The Factory: Underground
Best new restaurant
Winner: LongHorn Steakhouse
Runner-up: 279 Bar & Grill
Best open mic night
Winner: Legend's Saloon
Runner-up: 279 Bar & Grill
Best original band
Winner: The Mercury Display
Runner-up: Crock Pot Abduction
Best patio/deck
Winner: River Grille
Runner-up: Cooper's Cabana
Best pet store
Winner: PetSmart
Runner-up: Petco
Best photographer
Winner: Jessica Standish
Runner-up: Tom Bonomo, Eyedesignstudios
Best piercer
Winner: Pat Riot, Conflict Artistry
Runner-up: Woody, Electric City Tattoo Gallery
Best pizza
Winner: Angelo's Pizzeria
Runner-up: Maroni's Pizza House
Best place to buy accessories
Winner: Charming Charlie
Runner-up: Claire's
Best place to buy a pipe
Winner: Utopia
Runner-up: Primal
Best place to buy lingerie
Winner: Victoria's Secret
Runner-up: Mirage Lingerie
Best place to network
Winner: Wegmans Food Markets
Runner-up: Sakari Salon
Best radio personality
Winner: Jeff Walker, 98.5 KRZ
Runner-up: Rocky and Lissa, 98.5 KRZ
Best radio station
Winner: 98.5 KRZ
Runner-up: Froggy 101
Best rapper
Winner: Gino Lispi
Runner-up: Kontempt
Best record store
Winner: Gallery of Sound
Runner-up: Embassy Vinyl/Wayne's World (tie)
Best restaurant
Winner: Cafe Toscana
Runner-up: AuRants
Best seafood
Winner: Cooper's Seafood House
Runner-up: J J Banko's Seafood
Best ski resort
Winner: Montage Mountain Ski Resort
Runner-up: Elk Mountain Ski Resort
Best solo musician
Winner: Jackson Vee
Runner-up: Asialena Bonitz
Best sports bar
Winner: Lucky's Sporthouse
Runner-up: Sloppy Joe's Beer Garden
Best steak dinner
Winner: LongHorn Steakhouse
Runner-up: Ruth's Chris Steak House
Best strip club
Winner: Gentlemen's Club 10
Runner-up: Diamond Club
Best tanning salon
Winner: Tanfastic
Runner-up: Atomic Tan
Best tattoo artist
Winner: Ron Russo, 570 Tattoos
Runner-up: Brian Antonik, Grave 74
Best tattoo/piercing parlor
Winner: Marc's Tattooing
Runner-up: Electric City Tattoo Gallery
Best theatre group
Winner: KISS Theatre Company
Runner-up: Little Theatre of Wilkes-Barre
Best trainer
Winner: Matt Dougherty, VIVE Health and Fitness
Runner-up: Josh Mason, F.A.M.E Strength and Conditioning
Best unique menu
Winner: AuRants
Runner-up: Canteen 900
Best vegetarian menu
Winner: Eden – A Vegan Cafe
Runner-up: Canteen 900
Best video production
Winner: TwentyFiveEight Productions Inc.
Runner-up: Frankie Carll Productions
Best vintage clothing store
Winner: Salvation Army
Runner-up: My Sister's Closet
Best visual artist
Winner: JFo Art by Jennifer Forgione
Runner-up: Chad Stanley
Best wedding venue
Winner: Genetti's Wilkes-Barre
Runner-up: The Woodlands Inn
Best wine selection
Winner: Ruth's Chris Steak House
Runner-up: Olive Garden
Best wings
Winner: R Bar and Grill
Runner-up: Whiskey Business



Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines


- Advertisement -



- Advertisement -
Poll





• CONTACT US • GET E-MAILS AND ALERTS •
THE WEEKENDER, 90 E. MARKET ST., WILKES-BARRE PA 18703 • 570.831.7320 • Email Us
COPYRIGHT© 2013 THE WEEKENDER. ALL RIGHTS RESERVED • THE WEEKENDER IS A PROPERTY OF CIVITAS MEDIA